Oficjalna Strona "Paulus" Komorowski - Strona główna 
Wersje Językowe


Pecoltia L134gatunek / rodzajPeckoltia sp.
pochodzenieRio Tapajós (Pimental), Rio Jamanxim, Pará, Brazylia
przedstawiono wDatz 06/1993
wielkość10 - 12 cm
wartości wodytemperatura 26 - 30 ºC
pH 5,5 - 7,5
kH 0 - 5 ºdH
gH 0 - 12 ºdH
zalecany zbiornikod 80 cm

różnice płciowe:
Samce posiadają w tylnej części ciała liczne płytki kostne, które mogą być redukowane w okresie tarła. Samica nie posiada żadnych wyrostków.

zachowanie:
L 134 to prosty, zwykle mały zbrojnik. Jest mniej płochy, niż inne rodzaje z gatunku Hypancistrus. Cecha ta pozwala mu brnąć do pokarmu bez względu na inne, żywiące się w danej chwili ryby. Z zasady L 134 jest pokojowo usposobiony.

pielęgnacja:
W zbiornikach od ok. 80 cm można hodować do 5 osobników. Samice, które już raz ikrzyły się, składają w późniejszym czasie ikrę dość regularnie. W celu pielęgnacji zachowań socjalnych zaleca się trzymanie większej liczby samców, niż samic. Zbiornik musi być wyposażony w dostateczną ilość kryjówek, jaskiń i korzeni, gdzie ryby te mogą czuć się bezpiecznie. Jako ryb towarzyszących nie należy dobierać osobników większych i jednocześnie dynamicznych. Zaniepokojone L 134 uciekają ze swych kryjówek w jaskiniach i kryją się na górze w korzeniach. takie zachowanie jest dowodem na to, że L 134 czują się niebezpiecznie i należy zmienić dobór innych ryb. Prócz dobrej jakości wody oraz właściwego jej natlenienia, nie należy zapominać w przypadku hodowli L 134 o słabej rotacji wody, nie tak silnej jednak, jak się zazwyczaj uważa. L 134 żyją bowiem w swoim naturalnym środowisku w wodach o raczej niskiej rotacji i małych prądach. L 134 odżywia się każdym rodzajem pokarmu, tj. zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Karmienie wyłącznie pokarmem zielonym przynosi różnorakie skutki. Chętnie zjadany jest pokarm suchy różnego rodzaju, ale także miękkie drewno.

hodowla:
Rozmnażanie często udaje się w jaskiniach. Średnica jaskini lub rury wynosi 3 do 4 cm, a długość 12 do 15 cm. Niedoświadczone samce wyrzucają często jaja z jaskiń / rur, a nawet wylęgłe świeżo larwy. Z czasem jednak samce uczą się, jak należy obchodzić się z narybkiem i pilnują lągów bardzo uważnie. Dla celów rozrodu potrzebna jest bardzo miękka i bogata w tlen woda. Przez regulację temperatury, tj. jej obniżanie i jej podwyższanie można dodatkowo aktywować proces ikrzenia. Towarzyszy temu zmiana w wyglądzie samców, które zwiększają liczbę swoich wyrostków gębowych i je zaraz po tym redukują. W temperaturze 29 ºC następuje wyklucie larw 4. lub 5. dnia, czasami trochę ponad tydzień. Czas wyklucia larw obserwowany jest przez różnych hodowców w różny sposób. Puste jaja lub wyrzucone z jaskini larwy wskazują na dokładny dzień wylęgu. Po upływie 14 do 20 dni po ikrzeniu (tutaj również istnieją różne doświadczenia hodowców) młode ryby stają się samodzielne. W jednym lągu może znajdować się mniej niż 10 lub nawet więcej niż 50 jaj.

pielęgnacja narybku:
W początkowym czasie należy zabezpieczyć zbiornik dla narybku, by móc lepiej kontrolować proces karmienia. Bardzo ważne jest przy tym stałe dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu i wody ze zbiornika głównego. Dojrzałość płciową L 134 uzyskują gdzieś między 8 cm wzrostu swojej wielkości a wiekiem 2 do 2,5 roku życia.

źródło: http://www.l-welse.com/reviewpost/showproduct.php/product/146wróć
Od dnia 15-04-2010 odsłon strony:   

o mnie
oferta
galeria
współpraca
wystawy
forum
kontakt
Copyright © "Paulus" Komorowski 2010
Wszystkie prawa zastrzeżone. Bez zgody autora żadna część tej publikacji internetowej nie może być reprodukowana. Zgodę taką można uzyskać kontaktując się z autorem drogą elektroniczną na adres podany w zakładce KONTAKT.