You are here: / Choroby zbrojników / Glonojad zebra

Glonojad zebra

Glonojad zebra
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Infekcje bakteryjne

W przypadku infekcji bakteryjnych mamy do czynienia z patogenicznymi bakteriami, które dodatkowo utrudniają wczesne rozpoznanie choroby, jako że są niewidoczne, a ich rozmnażanie następuje niezwykle szybko. Z uwagi na te cechy dość często dochodzi do śmierci zainfekowanych osobników, a cały proces leczenia wymaga od hodowcy szczególnej troski i uwagi.
Hodowca jest konfrontowany najczęściej dopiero z efektami infekcji bakteryjnej, które stają się widoczne na ciele ryby. Problem jest fakt, że nawet rozpoznanie przez hodowcę pojawienia się infekcji bakteryjnej nie jest w stanie zapobiec jej szybkiemu rozprzestrzenieniu, jako że bardzo trudno jest stwierdzić, jaki rodzaj bakterii jest akurat czynnikiem chorobotwórczym i dlatego trudno lub w ogóle niemożliwym jest właściwe dobranie środków leczniczych. Trudność ta wynika z faktu, że ani handlowcy ani hodowcy nie są specjalistami w dziedzinie bakteriologii i nie posiadają laboratoriów, w których mogliby na bieżąco i właściwie bez zwłoki sprawdzać rodzaj powstałej infekcji i odpowiednio dobierać sposób terapeutycznego postępowania. Korzystanie z laboratoriów zewnętrznych, nierzadko odległych od miejsca prowadzenia hodowli, nie przynosi zazwyczaj wymiernych korzyści i nie chroni zainfekowanych ryb przed śmiercią, jako że weryfikacja infekcji trwa dłużej niż sama infekcja i na wdrożenie właściwego leczenia antybiotykowego nie ma już zazwyczaj szans. Stąd próby leczenia antybakteryjnego, które są podejmowane przez hodowców, polegające z reguły na stosowaniu antybiotyków na zasadzie prób i błędów, co najczęściej kończy się jednak niepowodzeniem.

W przypadku infekcji bakteryjnych u zbrojników nie mamy raczej do czynienia ze szczepami bakterii, które pojawiły się w naszych zbiornikach wraz z zakupem ryb, czyli z tzw. importu. Infekcje bakteryjne dotyczą zbrojników najczęściej z powodu ich osłabienia i stresu, spowodowanego transportem i zmianą środowiska życia oraz z ich powodu zbyt dużej liczebności; stąd założenie, że bakterie te pochodzą z własnych akwariów i wraz z pojawieniem się nowych, podatnych na zakażenie ryb, infekują je, a proces chorobowy przebiega agresywnie i kończy się raczej niepomyślnie.

Typowymi pasożytami są drobnoustroje, które często występują u gatunków zbrojników żyjących na piaszczystym dnie, np. Hemiodontichthys acipenserinus. Również zranienia, których Loricariidae doznają w wyniku kontaktu z innymi rybami lub agresji z ich strony, prowadzą szybko do powstania infekcji i śmierci zainfekowanych osobników.

Infekcje bakteryjne mogą uzewnętrzniać się na wielorakie sposoby. Często są to zaczerwienienia lub nabrzmiałe okolice brzuszne. W przypadku optymalnie pielęgnowanych ryb do tego rodzaju infekcji będzie dochodzić jednak niezwykle rzadko.

Zobacz podobne artykuły:

YOU MIGHT ALSO LIKE