You are here: / Glonojad zebra / Lokalizacja magazynu

Lokalizacja magazynu

Lokalizacja magazynu
1 vote, 5.00 avg. rating (89% score)

Rozkręcasz własny interes? To świetnie, ale prawdopodobnie będziesz potrzebował odpowiedniego magazynu do składowania swych produktów czy wyrobów. O tym, gdzie powinien się on mieścić musisz zadecydować już na etapie zakładania firmy.

Lokalizacja magazynu (czyli jego przestrzenne rozmieszczenie w odniesieniu do nadawcy oraz odbiorcy) uzależniona jest od wielu czynników. Chodzi m.in. o miejsce prowadzenia działalności oraz miejsce naszego zamieszkania.

Optymalna sytuacja to magazyn ulokowany niedaleko lub wręcz obok miejsca produkcji – w ten sposób znaczenie zaoszczędzimy na kosztach transportu. Lecz z drugiej strony, gdy jesteśmy np. właścicielami sklepu w centrum miasta, to zdecydujemy się raczej na magazyn położony na obrzeżach. Już sama cena wynajmu lokalu w centrum jest wysoka, nie mówiąc już o ulokowanej tam powierzchni magazynowej.

Funkcja magazynu (która musi być ustalona możliwie najdokładniej) ma także kluczowy wpływ na ustalenie jego lokalizacji. W tej sytuacji bierzemy pod uwagę takie czynniki jak branża, charakter naszej działalności, ilość towaru czy zasięg terenowy. Nie zapominajmy też, że inne kryteria będą stosowane do określenia lokalizacji magazynu hurtu, a inne dla detalu.

Lokalizację można zasadniczo podzielić na ogólną oraz szczegółową. W pieszym przypadku surowce powinny być magazynowane w pobliżu miejsca ich produkcji czy skupu, natomiast magazyny wyrobów gotowych powinny uwzględniać np. częstotliwość dokonywania zakupów czy gęstość sieci detalicznej. Z kolei lokalizacja szczegółowa oznacza wybór konkretnego miejsca budowy w wybranej przez nas miejscowości. Aby magazyn mógł powstać, działka musi spełniać kilka warunków, m.in. na miejscu muszą istnieć drogi dojazdowe.

Pamiętajmy, że magazyn koniecznie powinien być murowany i ognioodporny (temperatura w pomieszczeniu jest rzecz jasna zależna od rodzaju składowanych materiałów). Trzeba też bezwzględnie przestrzegać przepisów o ochronie przeciwpożarowej. A zatem rozglądając się za idealnym magazynem do wynajęcia zwróćmy uwagę nie tylko na atrakcyjną lokalizacja, ale i fakt, czy wybrane pomieszczenia spełniają wymagane normy bezpieczeństwa.

Zobacz podobne artykuły:

YOU MIGHT ALSO LIKE